Wykorzystanie puzzli w zabawie i terapii

Postanowiłam sama wykonać proste puzzle, które wykorzystam do zajęć z języka polskiego i matematyki, ale w taki sposób, by posłużyły mi długo. Propozycje rozwiązań, które wykorzystuję na moich zajęciach zamieszczam poniżej. Wystarczy je wydrukować i okleić przezroczystą okleiną foliową, którą można kupić nawet w dobrze wyposażonym sklepie papierniczym i oczywiście pociąć wzdłuż linii ciągłych. Takie pomoce będą nam służyły wiele lat, a dzieci chętnie będą z nimi pracowały i nie musi się to kończyć na samym ułożeniu. Jedną układankę można wykorzystać w kilku różnych ćwiczeniach.

Puzzle to wspaniała rozrywka umysłowa. Ćwiczy spostrzeganie, koncentrację uwagi i pamięć. W czynność układania obrazka zaangażowane są też ręce, co doskonali sprawność manualną. Puzzle to zajęcie bardzo angażujące dziecko – dąży ono do poznania jaki obrazek ukrył się pod postacią puzzli i chce go jak najszybciej odkryć. Doświadcza przy tym tak bardzo ważnych dla rozwoju psychicznego: poczucia własnej sprawczości i kontroli nad zabawą.

Pracując z puzzlami pamiętajmy, by nie były to zbyt trudne zadania lub zbyt długie. Częsta zmiana ćwiczeń pobudza do pracy i myślenia. Dlatego materiałów tych musimy mieć sporo. W sprzedaży można znaleźć już bardzo duży wybór puzzli utrwalających kształty liter wielkich i małych oraz cyfry. W ten właśnie sposób zgromadziłam już całkiem pokaźną ich kolekcję w swojej pracowni. To jednak trochę za mało.

Poziom skomplikowania i wielkości puzzli powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dziecka. Zbyt trudne zadania zniechęcą na początku, a zbyt łatwe znudzą. Z kolei zbyt długa praca z puzlami zmęczy i nie będzie pobudzać do pracy i myślenia. Z tego powodu ważna jest różnorodność układanek, jakie powinny się znaleźć w gabinecie lub domu.

W ofercie sklepów znajduje się szeroki wybór puzzli począwszy od 3-4 elementowych po kilkaset czy kilka tysięcy. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym najbardziej przydatne będą te do kilkudziesięciu elementów. W zależności od potrzeb możemy wykorzystać puzzle z obrazkami, prostymi historyjkami przyczynowo-skutkowymi, kształtami figur geometrycznych, mozaiki drewniane, literami, cyframi czy działaniami matematycznymi.